24. do 26. oktober 2024 – V hotelu Delfin v Izoli je bilo letno izobraževanje prostovoljcev, ki delujejo v programu Starejši za starejše. V zadnji skupini so bili koordinatorji in njihovi pomočniki iz pokrajin Celje – Vzhod, Šaleška dolina in Južna Primorska. Med njimi so bili tudi vodje programa v Društvih upokojencev Slovenske Konjice, Loče in Zreče.
Izobraževanje se je tradicionalno začelo s kratkim poročilom o opravljenem delu v letu 2024, v katerem je Amalija Šiftar opozorila predvsem na zaskrbljujoče podatke o kakovosti življenja starejših. Po podatkih iz vprašalnikov jih 20 odstotkov živi samih, osamljeno pa se počuti še dva odstotka več. Socialni položaj starejših je najslabši v Posavju in Podravju, a žal tudi celjska pokrajina ni bistveno na boljšem. Pomoč prostovoljcev je tako še kako potrebna.
Oktobra 2024 je bilo v Sloveniji v 240 društvih upokojencev 3414 prostovoljcev programa Starejši za starejše, od tega na Celjskem 218 v 18 društvih. Podatke o razmerah na Celjskem je v imenu Damjane Lovrenčič predstavila nekdanja regijska koordinatorica Ivanka Tofant. Med drugim je opozorila, da kar 40 odstotkov starejših ne more plačati pomoči.
Kakovostno in koristno je bilo izobraževanje o uporabi programa Bopro, ki ga je vodil Miha Bogataj. Strokovno temo o komunikaciji v odnosu do uporabnikov je vodila Amalija Šiftar, prav tako pa tudi predstavitev centrov za socialno delo in možnih oblik sodelovanja v povezavi z Zakonom o dolgotrajni oskrbi. To pa je tudi tema, o kateri bo potrebno še veliko izobraževanj, saj je zaenkrat še marsikaj nedorečeno.
Tudi nadaljevanje brezplačne E-oskrbe ima še veliko vprašajev. Predstavitev projekta je pritegnila veliko pozornosti. Kot je povedal predstavnik Telekoma, je E-oskrba pomagala že mnogim. Sproženih je bilo več kot 51 tisoč klicev, organiziranih 3700 pomoči s svojci ter 510 pomoči z intervencijo nujne medicinske pomoči. Več kot 570 uporabnikov je potrebovalo pomoč zaradi padca, več kot 400 pa zaradi nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja. V projekt E-oskrbe je bilo na dan 15. 10 2024 vključenih kar 5040 aktivnih uporabnikov. Na priklop jih še vedno čaka tisoč. Odgovora na vprašanje, kako bo z E-oskrbo po uveljavitvi zakona o dolgotrajni oskrbi, še ni. Kar 98 odstotkov vključenih v projekt jo želi uporabljati tudi po zaključku projekta, a le tretjina bi si lahko e-oskrbo plačevala sama.
